Uprawa Rzepaku i pielęgnacja.

Rzepak powinien być sadzona 6 tygodni przed pierwszym przymrozkiem w danym rejonie poniżej -3℃.

 

Termin siewu jest ważny dla ustanowienia uprawy, która ma wystarczający wzrost dla dobrej zimotrwałości. Wczesne sadzenie zmniejsza szanse na przetrwanie zimy z powodu nadmiernego wzrostu.

 

Czy trudno jest uprawiać rzepak?

Wybierz odmiany rzepaku, które dojrzewają szybciej. Przewidywanie dni do dojrzałości dla każdej odmiany rzepaku może być trudne, ponieważ każdy sezon wegetacyjny jest inny.

 

 

Jak długo trwa dojrzewanie rzepaku?

Na przykład, odmiana oceniana na 100 dni do dojrzałości może potrzebować tylko 95 dni do dojrzałości, jeśli zostanie wysiana pod koniec maja. Dzieje się tak dlatego, że w cieplejsze dni roślina szybciej gromadzi jednostki ciepła. Wysiew w czerwcu może skrócić okres dojrzewania o 5-10 dni.

 

rzepak kiedy zbierac

Jak długo trwa kwitnienie rzepaku?

W rozsądnych warunkach uprawy, kwitnienie głównej łodygi trwa od 14 do 21 dni dla obu gatunków.

 

Zobacz też:Miskant Trawa Ozdobna Uprawa i Pielęgnacja Poradnik.

Czy Rzepak jest prawdziwą rośliną?

Rzepak jest rośliną uprawną z roślinami o wysokości od 90 cm do 1,5 metra, które produkują strąki, z których nasiona są zbierane i kruszone w celu uzyskania oleju rzepakowego i mączki. Rzepak należy do rodziny roślin kapustowatych, podobnie jak gorczyca, brokuły, brukselka i kalafior.

Rzepak kwitnie – są opady – zabiegi na płatek okazać się mogą kluczowe w ochronie

 

Wymagania glebowe Rzepaku.

Rzepak preferuje gleby o odpowiedniej infiltracji i napowietrzeniu. Jest uważany za umiarkowanie tolerancyjny na sól i sód, toleruje zasolenie, zanim plony zostaną zmniejszone, podobnie jak w przypadku małych zbóż. Rzepak dobrze radzi sobie w zakresie pH od 5,5 do 8,5.

 

 

Jaki nawóz jest najlepszy dla Rzepaku?

Rzepak wymaga corocznego nawożenia azotem, fosforem i siarką, a niewielki procent pól skorzysta również z nawożenia potasem. Składniki odżywcze zawarte w glebie i resztkach pożniwnych zaspokoją część tego zapotrzebowania.

 

 

Klimat i zużycie wody Rzepaku.

Sezonowe zapotrzebowanie na wodę dla rzepaku zależy od odmiany, docelowego plonu i zarządzania uprawą. Rzepak zużywa do 50 cm wody podczas sezonu wegetacyjnego, a w okresach szczytowych zużywa nawet 0,7 cm wody dziennie.

rzepak na polu

 

Czy Rzepak ma korzeń palowy?

Rośliny rzepaku mają palowy system korzeniowy. Głębokość ukorzenienia waha się od trzech do pięciu centymetrów w momencie wschodów. System korzeniowy stale się rozwija, a korzenie wtórne wyrastają na zewnątrz i w dół z korzenia palowego. Wzrost korzenia jest spowodowany podziałem komórek i powiększaniem się końcówki korzenia.

 

Zobacz też:Bazylia: jak sadzić, uprawiać i zbierać bazylię?

 

Kiedy można zaprzestać nawadniania rzepaku?

Należy zaprzestać nawadniania w przypadku silnego wzrostu. W warunkach wolnych od chorób, ostatnie nawadnianie w celu uzupełnienia zawartości wody w strefie korzeniowej rzepaku do polowej pojemności powinno mieć miejsce, gdy najwcześniejsze strąki zaczynają dojrzewać w sierpniu.

 

 

 

Kiedy należy zbierać rzepak?

Uprawa rzepaku z nawiniętym rzędem może być gotowa do zbioru w ciągu 7-10 dni po pokosie, gdy wilgotność nasion spadnie do 8 procent. W ciągu 7 dni należy rozpocząć pobieranie próbek z rzędów i wymłócić małą próbkę kombajnem w celu sprawdzenia wilgotności.

 

 

Jaka część rośliny rzepaku jest zbierana?

Olej rzepakowy ma również inne zastosowania niż spożywcze na przykład biodiesel i bio-plastik. Śruta rzepakowa, czyli część pozostała po zgnieceniu nasion i wyekstrahowaniu oleju, jest wykorzystywana jako pasza dla zwierząt, karma dla zwierząt domowych i nawóz.

 

 

Rzepak ozimy.

Rzepak ozima okazuje się być doskonałą rośliną uprawną po pszenicy ozimej. Ma on również wyższy potencjał plonowania niż rzepak jary: Z mojego doświadczenia wynika, że wielu rolników odnotowało na terenach suchych średnie plony w wysokości 50-60 buszli z akra rzepaku ozimego, w porównaniu do średnich plonów w wysokości 20-40 buszli z akra rzepaku jarego.

 

rzepak uprawa

Czy Rzepak rośnie zimą?

Rzepak osiąga najlepsze wyniki, gdy po uprawach poprzedzających jest wystarczająco dużo czasu na uzupełnienie wilgoci w glebie i zwalczenie chwastów, a także gdy jest wystarczająco dużo czasu, aby zasiać rzepak wystarczająco wcześnie, aby pomóc roślinom przetrwać zimę. W miarę możliwości należy unikać pól, na których występuje duża presja zimowych chwastów liściastych.

 

Zobacz też:Sundaville wszystko co musisz wiedzieć

Nasiona Rzepaku.

Nasiona Rzepak składają się w około 43 procentach z oleju. Olej ten ma niską zawartość tłuszczów nasyconych i jest doskonałym wyborem żywieniowym dla zdrowej diety. Olej rzepakowy jest używany do gotowania i pieczenia w domu, restauracjach i zakładach przetwórstwa spożywczego.

 

 

Czy nasiona Rzepaku są jadalne?

Olej rzepakowy jest olejem roślinnym otrzymywanym z odmiany rzepaku o niskiej zawartości kwasu erukowego, w przeciwieństwie do oleju rzepakowego. Istnieją zarówno formy jadalne, jak i przemysłowe, produkowane z nasion jednej z kilku odmian roślin z rodziny Kapustowatych.

 

 

Jak wygląda rzepak, gdy rośnie?

Rośliny rzepaku rosną prawie każdego dnia w sezonie wegetacyjnym, od momentu posadzenia do zbiorów. Wzrost rozpoczyna się od nasion, następnie liście, łodygi, kwiaty, strąki i nasiona, w cyklu. Długość każdej fazy lub etapu wzrostu zależy od odmiany.

 

 

Odmiana uprawna może być typu otwarto pylnego, mieszańcowego, syntetycznego, kompozytowego itp.

 

 

Wzrost i rozwój rośliny rzepaku jest ciągły, ale można go podzielić na łatwo rozpoznawalne etapy wzrostu. Temperatura powietrza jest jednym z najważniejszych czynników środowiskowych regulujących wzrost i rozwój rzepaku.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!