Uprawa Surfinii

Jest to najpopularniejsza roślina kwitnąca, która pojawia się niemal w każdym ogrodzie. Jego kwiaty są w kształcie lejka, a płatki są połączone. Kapsułki owocowe zawierają wiele mikro nasion.

Możesz uprawiać tę roślinę w dowolnym miejscu, gdzie słońce przychodzi bezpośrednio, można go uprawiać jako ogród tarasowy, wiszące ogród, lub pokrycia gruntu.

 

 

Uprawa Surfinii z nasion.

Można łatwo uprawiać Surfinie przez nasiona, roślina jest łatwa do przeszczepu.

  • Jego nasiona, które należy rozpocząć 10 do 12 tygodni przed początkiem wczesnej wiosny. W północnym klimacie można zastosować w marcu.
  • Nasiona roślin są bardzo małe i wymagają więcej światła do kiełkowania.
  • Kiedy przychodzi trzy liście roślin, to może być plantacja na zewnątrz.
  • Jeśli przeszczep zakupionych roślin, zachować roślinę w dobrze osuszonej glebie, po ostatnich wiosennych przymrozków w pełnym słońcu.
  • Ten kwiat może tolerować częściowego cienia, ale dostaniesz mniej kwiatów.
  • Jeśli masz zamiar rozwijać roślinę w pojemniku należy użyć gleby bez mieszanki. Bezglebowa mieszanka jest mieszaniną mchu torfowca, kokosu, kompostu i piasku.

 

 

Światło:

Surfinia najlepiej radzi sobie na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wysuszających wiatrów, choć w razie potrzeby toleruje także półcień. Są to fakultatywne rośliny dnia długiego, ponieważ kwitną wcześniej, gdy są uprawiane w warunkach dnia długiego niż krótkiego.

 

Wczesne rośliny sezonowe są uprawiane, gdy naturalne dni są jeszcze krótkie, więc hodowcy często zapewniają niskiej intensywności oświetlenia długiego dnia, aby przyspieszyć kwitnienie. Równie skuteczne strategie tworzenia długich dni obejmują doświetlanie od końca dnia do momentu, gdy długość dnia wynosi co najmniej 13-14 godzin, lub doświetlanie w środku nocy przez trzy do czterech godzin.

 

Surfinia kwiaty

Temperatura:

Zamarzają na śmierć w temperaturze około -1 °C. Aby zapobiec obumieraniu Surfinia z powodu zimna, należy wykopać rośliny i przesadzić je do doniczek w pomieszczeniach.

 

Nasiona kwiatów kiełkują, gdy temperatura w ciągu dnia utrzymuje się na stałym poziomie 21 – 30°C. Po założeniu rosną najlepiej w temperaturach, które nie spadają poniżej 12 °C w nocy i 15 °C w ciągu dnia.

 

 

Podłoże i gleba.

Surfinia może być przesadzana do ogrodu po ustąpieniu niebezpieczeństwa przymrozków i wymaga umiarkowanie żyznej, dobrze zdrenowanej gleby. Słabo zdrenowane gleby często można poprawić poprzez włączenie materii organicznej, takiej jak kompost, torf lub dobrze zgnieciony obornik. Podczas sadzenia ich w ogrodzie wykopać przez dużo nawozu, aby wzbogacić glebę.

 

Rośliny mogą być również uprawiane w ogrodzie, donice lub wiszące kosze, pod warunkiem, że otrzymują dużo słońca. W przypadku uprawy w pojemnikach ważne jest, aby mieszanka doniczkowa, której używasz, była dobrej jakości.

 

 

Gdzie sadzić Surfinie?

Surfinie potrzebują dobrej gleby do wzrostu, ale nie musi być ona bardzo bogata. Gleba powinna być dobrze zdrenowana, jeśli jest to gleba ogrodowa, należy ją ulepszyć za pomocą materiałów organicznych, takich jak mech torfowy, kompost itp.

 

Surfinia preferuje bezpośrednie światło słoneczne. Jest to absolutnie konieczne dla kwitnących kwiatów. Rośliny wymagają 5 do 6 godzin regularnego światła słonecznego. Choć tolerują cień, wydają się mieć mniej kwiatów.

Zobacz też:Jak sadzić i uprawiać cukinię?

 

Podlewanie:

Podczas suchej pogody głębokie podlewanie raz na 7 do 10 dni powinno wystarczyć roślinom na rabatach i obwódkach. Rośliny w pojemnikach wymagają częstszego podlewania. Należy często sprawdzać pojemniki i podlewać, gdy powierzchnia gleby staje się sucha. Upewnij się, że gleba jest utrzymywana w stanie wilgotnym, gdy rośliny są młode.

 

 

Nawożenie:

Na początku do połowy lipca zacznij stosować płynny nawóz co dwa do trzech tygodni. Rozłożyste Surfinie mogą wymagać cotygodniowego nawożenia. Rośliny rosnące w pojemnikach należy nawozić co 2 tygodnie rozcieńczonym roztworem nawozu.

 

 

Przycinanie:

Wyciąć kilka pierwszych kwiatów, zanim się otworzą. Dzięki temu każda sadzonka rozkrzewi się, a rośliny będą miały więcej kwiatów i dużo więcej kolorów. Będzie to także okazja do sprawdzenia, czy nie ma szkodników. Gdy rośliny zakończą kwitnienie, wystarczy je przyciąć, a w nagrodę otrzymacie kolejną porcję bajecznie kolorowych roślin. Przy takiej pielęgnacji mogą one bez problemu przetrwać nawet rok.

 

Niskie rośliny można odmłodzić, przycinając je w połowie lata mniej więcej do połowy ich długości. Po przycięciu rośliny należy nawozić i podlewać, aby pobudzić je do nowego wzrostu.

 

 

Szkodniki i choroby:

Ślimaki i mszyce to główni sprawcy. Jeśli ich liście pękają i stają się żółtawe, sprawdź, czy nie ma mszyc. Obcinaj porażone końcówki roślin. Spryskaj główne infestacje komercyjnym mydłem owadobójczym zgodnie z instrukcjami na etykiecie.

 

Są one podatne na kilka wirusów, takich jak np. plamistej więdnięcia, które nie są uleczalne. Wykopuj chore, zwiędłe rośliny i wyrzuć je do kosza, aby nie zarażały innych roślin. Wokół Surfinii nie należy używać wyrobów tytoniowych. Należy zdezynfekować wszystkie narzędzia, które miały kontakt z zainfekowanymi roślinami.

 

Surfinia

Zobacz też:Jak zwalczać wełnowce na roślinach?

Pielęgnacja Surfini zimą?

Przycinamy Surfinie do wysokości około 5 cm nad ziemią i sadzimy je w doniczkach przed pierwszym jesiennym przymrozkiem. Sprawdź, czy nie są one zaatakowane przez owady. Poszukaj miejsca w garażu lub piwnicy, gdzie nie będą przeszkadzać. Sprawdzaj stan przezimowanych Surfini co trzy do czterech tygodni.

 

Jeśli gleba wyschła, podlej je tylko tyle wody, aby nawilżyć glebę. W przeciwnym razie pozostaw je w spokoju aż do wiosny, kiedy to będziesz mógł przesadzić je z powrotem na zewnątrz.

 

 

Czy można przezimować Surfinie jako sadzonki?

Biorąc 5-7,5 cm sadzonki przed pierwszym jesiennym mrozem jest to świetny sposób, aby je przezimować. Łatwo się ukorzeniają, nawet w szklance zwykłej wody, ale korzenie stają się splątane, jeśli umieścisz więcej niż jedną sadzonkę w szklance.

 

Jeśli chcesz ukorzenić kilka roślin, prawdopodobnie będziesz chciał rozpocząć je w małych doniczkach. Sadzonki ukorzeniają się tak łatwo, że nie trzeba ich przykrywać ani umieszczać w szklarni. Wystarczy usunąć dolne liście z sadzonki i włożyć ją na głębokość od 4 do 5 cm do ziemi. Utrzymuj glebę wilgotną, a korzenie pojawią się w ciągu dwóch lub trzech tygodni.

 

Zobacz też:Jak pielęgnować Złotokap?

Rozmnażanie:

Surfinia jest zwykle rozmnażana przez nasiona i może być wysiewana w pomieszczeniach na 10-12 tygodni przed średnią datą ostatnich przymrozków. Pojemniki używane do wysiewu nasion powinny być czyste i posiadać otwory drenażowe w dnie. Doskonałym podłożem do wysiewu nasion w pomieszczeniach zamkniętych jest przygotowany w handlu produkt bezglebowy. Wypełnij pojemnik podłożem do kiełkowania do wysokości 2,5 cm od góry i lekko dociśnij, aby się usztywniło jeśli podłoże do kiełkowania jest suche, zwilż je przed napełnieniem pojemnika.

 

Ostrożnie wysiać nasiona na powierzchni podłoża do kiełkowania, a następnie delikatnie wcisnąć je w podłoże. Nasiona wymagają światła do kiełkowania. Nie należy ich przykrywać dodatkowym materiałem. Po wysianiu nasion należy zwilżyć podłoże, umieszczając pojemnik w naczyniu z ciepłą wodą lub spryskując powierzchnię podłoża delikatnym strumieniem.

 

Do optymalnego kiełkowania nasion potrzebna jest jednakowa temperatura i wilgotność podłoża. Umieścić pojemnik w ciepłym 23°C do 26°C, jasno oświetlonym miejscu. Gdy pojawią się siewki, należy umieścić pojemnik pod lampami fluorescencyjnymi lub w słonecznym oknie. Świetlówki powinny znajdować się nie wyżej niż 10 cm do 15 cm nad rosnącymi roślinami i powinny być włączone przez 12 do 14 godzin. Temperatura powinna wynosić od 18°C do 21°C.

 

Kiedy siewki mają 3 prawdziwe liście, przesadzić do plastikowych komórkach, torf doniczki, lub innych pojemników. Aby produkować krępych roślin, zachować sadzonki pod światłami fluorescencyjnymi lub w słonecznym oknie, niech gleba doniczkowa do wyschnięcia między podlewania, i nawozić co 2 tygodnie z rozcieńczonym roztworem nawozu. Sadzonki należy hartować na zewnątrz na kilka dni przed posadzeniem w ogrodzie.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!