Warunki uprawy Żagwin

Często nazywane kolorowymi kocami, rośliny z rodzaju Żagwin są nisko rosnącymi bylinami o barwach pokrywających całe spektrum kolorów. Gdy ogrody skalne były w pełnym rozkwicie, te fałszywe kwitnące rzeżuchy stały się tematem rozmów w mieście.

 

Ich delikatne kwiaty pokryły każdy kamień i ozdobiły każdy płot i ścianę. Ale nawet jeśli nie masz wyobraźni co do ogrodów skalnych, walory krajobrazowe żagwin sprawiają, że jest to roślina niezastąpiona zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Ich przyciągające wzrok kwiaty zatrzymają Cię w miejscu dzięki delikatnym płatkom oraz głębokim i bogatym kolorom.

 

 

Warunki uprawy Żagwin

Ta roślina z rejonów umiarkowanych i chłodnych może z czasem osiągnąć wysokość 61 cm, a wiosną tworzy piękne, purpurowe kobierce. Jest to roślina nieinwazyjna i w większości samowystarczalna. Dowiedz się, jak uprawiać żagwin, aby cieszyć się jej urokiem w ogrodzie granicznym, skalnym, a nawet w pojemnikach.

Żagwin preferuje pełne słońce i dobrze zdrenowaną glebę. Roślina ta preferuje stanowiska bogate w wapń. Te łatwe w pielęgnacji rośliny są również przystosowane do miejsc częściowo zacienionych, ale niektóre kwiaty mogą zostać utracone.

 

Żagwin należy do rodziny gorczycowatych, która jest bardzo odporną grupą roślin. Jest odporna na zwierzynę płową i toleruje suszę, gdy już się zadomowi. Po pełnym upale lata rośliny mają tendencję do lekkiego zamierania, a jesienią w chłodniejszym klimacie znaczna część liści zanika. Żagwin może z czasem stać się nieco chropowata i dobrze reaguje na przycinanie po kwitnieniu lub jesienią. Jak uprawiać Żagwin dobrze rośnie z nasion. Jest łatwa w uprawie i wymaga minimalnej ilości wody w miarę wzrostu sadzonek.

 

Wczesną wiosną należy wybrać słoneczne miejsce w ogrodzie z dobrze przepuszczalną glebą lub wysiewać nasiona w pomieszczeniach zamkniętych, na 6 do 8 tygodni przed wysadzeniem na zewnątrz. Należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia i spulchnić glebę do głębokości 15 cm.

Zobacz też:Pielęgnacja Aglaonema

Woda

Podlewaj delikatnie za pomocą dyfuzora, aby zapobiec utopieniu nasion i wepchnięciu ich pod zbyt dużą warstwę gleby. Utrzymuj powierzchnię umiarkowanie wilgotną, ale nie mokrą. Gdy pojawią się siewki, należy usunąć z gleby szkodniki i przerzedzić rośliny do jednej co 25 cm. Wiosną rośliny rukwi stopniowo się rozsiewają, pokrywając teren gęstym dywanem. Młode rośliny mogą wykształcić kilka plamistych kwiatów, ale pełnego kwitnienia nie należy się spodziewać aż do następnego roku.

Żagwin

 

Rozmiar i wzrost

Fałszywa rzeżucha skalna nie przekracza wysokości 30 cm, a pojedyncze rośliny mogą osiągać szerokość nawet 60 cm.

Delikatne, ładne liście mają szarozielony kolor.

 

 

Kwitnienie i zapach

Rośliny Żagwin kwitną wczesną wiosną. Kwitną w odcieniach różu, fioletu i czerwieni.

 

Zagwin kwiaty uprawa

Światło

Rośliny Żagwin błyszczą w pełnym słońcu, ale będą rosły również w półcieniu. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy uprawiać rośliny w miejscu, w którym będą one otrzymywać co najmniej pół dnia słońca. Rośliny rosnące w zbyt dużym cieniu stracą swój zwarty, kopcowaty wygląd, staną się płożące i będą miały rzadkie kwiaty.

 

 

Gleba

Żagwin lubią kamienistą, zasadową glebę, która przypomina glebę występującą w ich rodzimych, alpejskich siedliskach. Jeśli pH jest niskie, należy je zwiększyć poprzez dodanie wapna. Dobry drenaż jest ważny, aby zapobiec gniciu korzeni. Należy stosować żwir, wermikulit lub inne nieorganiczne dodatki do gleby, które ułatwią drenaż bez obniżania jej pH.

 

 

Woda

Rośliny Żagwin potrzebują umiarkowanej ilości wody, ale nie lubią mokrych stóp. Skaliste gleby, które zapobiegają stojącej wody będzie utrzymać zdrowy system korzeniowy na swoich roślin Żagwin.

 

Zobacz też:Pielęgnacja roślin Bananowca

Temperatura i wilgotność

Żagwin rośliny rosną najlepiej w obszarach z chłodnym latem, które odzwierciedlają ich klimat alpejski. Okresy wysokiej wilgotności są w porządku, w rzeczywistości, chłodny, wilgotny klimat Wielkiej Brytanii lub stanu Waszyngton jest, gdzie są najbardziej prawdopodobne, aby znaleźć niezwykłe okazy roślin Żagwin.

 

 

Nawożenie

Żagwin rosną w ubogiej glebie i nie potrzebują dodatkowego nawozu, aby pięknie kwitnąć. Co najwyżej sporadyczne podlewanie herbatą z kompostu to wszystko, czego potrzebują rośliny Żagwin.

 

 

Uprawa w pojemnikach

Żagwin doskonale sprawdza się w ogrodach pojemnikowych jako roślina zwisająca, która łagodzi krawędzie pojemnika.

 

 

Doniczkowanie i przesadzanie

Rośliny żagwin należy sadzić w doniczkach z lekką, uniwersalną ziemią. Mieszanka doniczkowa przeznaczona dla kaktusów jest również odpowiednia dla roślin Żagwin. Należy uważać, aby nie zakopać liści podczas przesadzania żagwin. Istnieje kilka centymetrów brązowy łodygi pod liśćmi, i to jest obszar roboczy rośliny podczas przesadzania. Podnieś liście, i ostrożnie kopiec gleby wokół łodyg i korzeni, aby zabezpieczyć roślinę w miejscu.

 

 

Przycinanie

Żagwin po kwitnieniu może stać się nieco zgarbiona. Aby zachować porządek, należy przyciąć rośliny po kwitnieniu. Użyj nożyc, aby przyciąć nie więcej niż połowę rośliny za jednym razem.

Zobacz też:Kwiat Maciejki Pielęgnacja i utrzymanie

 

Rozmnażanie żagwin

Żagwin można podzielić wczesną jesienią, aby zwiększyć jej zasoby. Wykopać roślinę i rozdzielić kępę rękami lub widłami ogrodowymi. Rozdzielone rośliny należy posadzić w odległości 30 cm od siebie.

 

 

Uprawa z nasion

Żagwin może być trudne do znalezienia jako rośliny szkółki, więc często jest uprawiana z nasion. Nasiona żagwin wysiewa się na wierzchu sterylnej mieszanki doniczkowej. Nasiona potrzebują światła do kiełkowania, więc naciśnij nasiona w dół, ale nie przykrywaj ich. Utrzymuj nasiona wilgotne w temperaturze około 20℃. Kiełkowanie rozpocznie się po dwóch do trzech tygodniach.

 

 

Szkodniki i choroby

Gęsta mata liści nie przyciąga wielu szkodników ani insektów do roślin Żagwin. To dobra wiadomość dla ogrodników. Jedyne dwa problemy, jakie można mieć z Żagwin, to gnicie korzeni i skąpe kwitnienie.

 

Zgnilizna korzeni jest często wynikiem słabo drenującej gleby lub nadmiernego podlewania. Objawami są często żółknące liście, więdnące łodygi i opadające kwiaty. Wstrzymaj się z podlewaniem, aż gleba wyschnie. Podczas nawadniania rośliny należy podać tyle wody, aby gleba była wilgotna, ale nie mokra.

 

Brak kwitnienia lub skąpe kwiaty są często związane ze złymi warunkami oświetleniowymi. Jeśli rośliny nie mają wystarczająco dużo słońca, nie będą dobrze kwitły. Usuń wszelkie cienie, które stoją im na drodze i pozwól im cieszyć się długimi godzinami słońca każdego dnia.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!