Widliczka Uprawa i pielęgnacja

Powszechnie określany jako mech kolczasty, gatunki roślin znane jako widliczka nie są tak naprawdę mchem w ogóle.

 

Choć mają wygląd i kolorystykę wielu mchów, są w rzeczywistości roślinami naczyniowymi, bardziej podobnymi do paproci.

 

Widliczka nie są popularnym wyborem roślin do uprawy i jeśli nie jesteś entuzjastą roślin, być może nigdy nawet o niej nie słyszałeś.

 

Jest powszechnie wybierany jako roślina okrywowa, ale może być bardzo wybredny do swoich warunków zewnętrznych. Rośliny te są również częstym wyborem do uprawy w terrarium w pomieszczeniach zamkniętych.

 

Widliczka uprawa.

W pomieszczeniach częściowy cień na zewnątrz jest zazwyczaj dobrym pomysłem dla większości odmian widliczka. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie mokrą i unikaj zimnej wody. Widliczka przechodzi w stan całkowitego spoczynku, a liście zwijają się w ciasne, małe, brązowe kulki, gdy nie ma wilgoci.

 

 

Pielęgnacja widliczka.

  • Podlewanie – utrzymuj roślinę wilgotną przez cały czas.
  • Światło – widliczka woli nie być wystawiona na pełne słońce.
  • Nawożenie – stosować zrównoważony nawóz rozcieńczony do 1/2 ilości zalecanej na etykiecie.
  • Przycinanie – przycinaj czubki pędów widliczka, jeśli są zbyt wysokie lub rozłożyste. Przycinanie widliczka stymuluje nowy wzrost i pomaga roślinie stać się bardziej krzaczastą. Martwe lub uszkodzone pędy należy usuwać natychmiast po ich pojawieniu się.

 

Jaką glebę lubi widliczka?

Do uprawy widliczka należy użyć gleby na bazie mchu torfowego, która zatrzymuje wodę, ale jednocześnie dobrze ją odprowadza.

Widliczka paproc

 

Ziemia do doniczek dla Widliczka.

Wysokiej jakości ziemia do roślin doniczkowych ma wszystkie ważne właściwości, aby zapewnić zdrowy wzrost widliczka.

 

Najlepsze rezultaty daje luźna, średnio gruboziarnista gleba z wystarczającą ilością składników odżywczych. Wartość pH gleby powinna wynosić około 5 do 6 dla widliczka.

Zobacz też:Magnolia uprawa wszystko co musisz wiedzieć

 

Zrób To Sama (DIY) odc. nr 3 Ogród w szkle - Szybkie Metamorfozy

Jak karmić widliczka?

Widliczka potrzebuje bardzo mało pokarmu dla roślin. Karmić dwa razy do roku, raz w kwietniu i raz w lipcu, z rozpuszczalnym w wodzie nawozem.

 

Wolno rosnące rośliny w słabym oświetleniu wymagają bardzo mało pokarmu roślinnego. Większość roślin preferuje nawóz rozpuszczalny w wodzie w 1/2 zalecanej dawki.

 

 

Światło dla widliczki.

Wymagania świetlne mogą się znacznie różnić między różnymi odmianami widliczka, ale jeśli trzymane w pomieszczeniach jako roślina domowa, bezpiecznym zakładem jest pozycja jasnego, pośredniego światła. Na zewnątrz, rośliny widliczki lubią być w półcieniu do pełnego cienia.

 

Widliczek nie powinie być wystawiona na pełne słońce. Najlepiej sprawdzi się światło pośrednie lub cień.

Widliczka liście

 

Utrzymuj roślinę widliczki wilgotną przez cały czas.

Najłatwiejszym sposobem na utrzymanie wysokiego poziomu wilgotności widliczki jest po prostu hodowanie jej w terrarium. Jeśli nie jest to możliwe, możesz trzymać ją w ogrodzie w butelce.

 

Nie zapomnij o regularnym spryskiwaniu liści, gdyż to także pomoże utrzymać wysoką wilgotność powietrza.

 

 

Widliczek nadmierne podlewanie.

Nadmierne podlewanie, najprościej mówiąc, powoduje utopienie rośliny. Powoduje to ograniczenie dopływu tlenu i rośliny nie są w stanie oddychać. Liście brązowieją i więdną. Gdy rośliny mają zbyt mało wody, liście brązowieją i więdną.

 

 

Jak mogę naprawić nadmiernie podlaną roślinę widliczka?

  1. Zwiędnięte, podlewane rośliny nie zawsze są straconą sprawą.
  2. Przenieś roślinę do zacienionego miejsca, nawet jeśli jest to roślina lubiąca pełne nasłoneczniona.
  3. Sprawdź, czy doniczka ma prawidłowy drenaż i, jeśli to możliwe, stwórz dodatkową przestrzeń powietrzną wokół korzeni.
  4. Podlewaj tylko wtedy, gdy gleba jest sucha w dotyku, ale nie pozwól, aby była zbyt sucha.
  5. Zastosuj środek grzybobójczy.

 

Kiedy należy przesadzać widliczka?

Przesadzaj wiosną, gdy przerośnie swoją doniczkę. Ma płytkie korzenie, więc płytka doniczka będzie wystarczająca. Użyj doniczki z otworem drenażowym, aby uniknąć zamulenia, które może doprowadzić do gnicia korzeni.

 

Zobacz też:Sundaville wszystko co musisz wiedzieć

Jak przycinać widliczka?

Na ogół nie wymaga przycinania. Martwe części można usunąć, aby roślina wyglądała lepiej, a jeśli zaczyna wyglądać na niskopienną, przycinanie pędów spowoduje jej rozkrzewienie.

 

 

Jak duża może być widliczka?

Rośnie na wysokość około 2,5 cm i ma nieograniczony zasięg. Ma bardzo małe, jaskrawozielone liście, które zachodzą na powłóczyste, złączone łodygi.

 

 

Czy widliczka jest mchem?

Widliczka, powszechnie określana jako mech kolczasty lub paproć, istnieje od ponad 400 milionów lat. Rośliny te wyglądają bardziej niż mech niż paproć, ale technicznie są uważane za sprzymierzeńca paproci. Widliczka składa się z ponad 700 gatunków, z których większość jest rodzima dla obszarów tropikalnych.

 

Widliczka

Czy widliczka jest rośliną pokojową?

Rośliny widliczka lubią temperatury w zakresie od 10℃ do 23℃. Z tego powodu niektóre odmiany mogą rosnąć dobrze jako rośliny domowe, ale są one częściej spotykane rosnące na zewnątrz. Istnieją gatunki widliczka, które tolerują temperatury do 4°c i mogą być uprawiane na zewnątrz przez cały rok.

 

 

Czy widliczka produkuje nasiona?

Widliczka nie produkuje nasion, ponieważ nie jest rośliną kwiatową i jest rozmnażana za pomocą zarodników. Widliczki są heterosporyczne i posiadają dwa różne rodzaje zarodników, mianowicie mega zarodniki i mikrospory.

Dlaczego widliczka nie może produkować prawdziwych nasion?

Nie ma ochronnych okryw nasiennych wokół megasporangiu. Nie ma okresu spoczynku między powstaniem zarodka a jego wzrostem w młody sporofit. W roślinach nasiennych nasiona przed kiełkowaniem przechodzą w stan spoczynku. Tak więc nie ma prawdziwego tworzenia nasion u widliczka.

 

 

Temperatura w jakiej najlepiej rozwija się Widliczek.

Najlepsza temperatura od 10°c do 24°c. Niektóre rodzaje roślin widliczka mogą wytrzymać temperaturę tak niską jak 4,4°c.

 

Zobacz też:Uprawa Lobelii | Porady dotyczące pielęgnacji Lobelii

Jak wygląda widliczka?

Rośliny widliczka często przypominają paprocie ze względu na układ rozgałęzień i liści. Mogą rosnąć jako pionowe, rozgałęziające się rośliny lub wzdłuż ziemi z pełzającymi łodygami. Korzenie wyrastają bezpośrednio z łodyg roślin pełzających. Liście gatunków widliczka są proste i podobne do łusek.

 

 

Co odróżnia widliczka od mchu?

Lycopodium to rodzaj mchów z rodziny widłakowatych, a widliczka to rodzaj mchów kolczastych. Rośliny z rodzaju lycopodium są homosporyczne, a więc wytwarzają tylko jeden typ zarodników, podczas gdy rośliny z rodzaju widliczka są heterosporyczne, a więc wytwarzają dwa różne typy zarodników. Jest to kluczowa różnica między Widłakami i widliczka.

 

 

Czy istnieją różne rodzaje roślin widliczka?

Istnieje ponad 700 gatunków roślin należących do rodziny widliczka. Jednak tylko kilka najbardziej powszechnych rodzajów, które są uprawiane, zarówno w ogrodach, jak i w doniczkach wewnątrz pomieszczeń.

 

 

Czy widliczka jest toksyczna dla kotów?

 

Nietoksyczna dla kotów, psów i ludzi.

 

Dlaczego Widliczek w moim terrarium obumiera?

Nadmierne podlewanie roślin w terrarium jest jednym z najczęstszych błędów i powodów, dla których terraria zaczynają obumierać. Zbyt duża ilość wody powoduje rozwój pleśni i gnicie roślin.

 

Dzieje się tak dlatego, że większość roślin w terrarium nie wymaga zbyt częstego podlewania. Ponadto w terrariach brakuje otworów drenażowych, co sprawia, że rośliny są podatne na gnicie.

Zobacz też:Dalie sadzenie, uprawa i pielęgnacja.

 

Czy można przywrócić do życia martwy mech?

Zasuszony mech można ponownie nawodnić i przywrócić do życia. Suszony mech to uśpiona roślina, która dzięki czułej opiece może znów zacząć rosnąć.

 

 

Dlaczego moja widliczka więdnie?

Więdnięcie i brązowienie waszej rośliny jest najprawdopodobniej związane z tym, że nie utrzymywaliście wystarczająco wysokiej wilgotności lub nie podlewaliście widliczka prawidłowo, najprawdopodobniej podlewanie było zbyt małe. Jednak więdnięcie widliczka może być także spowodowane nadmiernym podlewaniem, a nie podlewaniem.

 

 

Jak ożywić widliczka?

Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie mokrą i unikaj używania zimnej wody. Widliczka staje się całkowicie uśpiona, a liście zwijają się w ciasne małe brązowe kulki, gdy nie ma wilgoci. Gdy widliczka zostanie podlana, zielenieje i zaczyna ponownie rosnąć. Widliczka potrzebuje bardzo mało pokarmu.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!