Zamiokulkas uprawa

Zamiokulkas to tropikalna bylina pochodząca z Afryki wschodniej, która w ostatnich latach stała się popularna na całym świecie ze względu na tolerancję na szeroki zakres warunków. Roślina ta ma gładkie, naturalnie błyszczące liście o barwie od jasnej limonki w młodości do szmaragdowej zieleni w wieku dojrzałym.

 

Poszczególne blaszki liściowe mają zwykle od jednego do trzech centymetrów długości. Wyrastają one z grubych, lekko bulwiastych łodyg, które wyrastają z dużych, magazynujących wodę kłączy ukrytych pod ziemią. Zamiokulkas jest bardzo niezawodną rośliną domową, ponieważ toleruje słabe oświetlenie i ma niewielkie wymagania wodne.

 

 

Jak dbać o zamiokulkas?

Posadź zamiokulkas w słabym do jasnego świetle pośrednim i podlewaj po całkowitym wyschnięciu. Zazwyczaj można nawet zapomnieć o podlewaniu a roślina nadal będzie się dobrze rozwijać. Zamiokulkas jest również bardzo odporny na choroby i owady. Jeśli gałęzie rośliny wkraczają w twoją przestrzeń i przeszkadzają, po prostu je przycinaj.

 

 

Jak wygląda:

Roślina zamiokulkas rośnie podobnie jak rośliny drzewiaste lub palmy i ma łodygi z wieloma liśćmi wyrastającymi z tych łodyg. Liście są mięsiste typu, które są tylko kilka centymetrów długości i 3 cm szeroki. Niektóre z tych łodyg z tej samej rośliny rosną prosto w górę, a następnie inne łukowato, co może zachęcić do przycinania dziwnie wyglądających łodyg, aby utrzymać roślinę wyglądającą na pełną i dobrze ukształtowaną.

 

 

Kwitnienie:

Roślina zamiokulkas produkuje małe kwiaty u podstawy rośliny, gdy jest uprawiana w swoim własnym siedlisku lub na zewnątrz. Kwiat, który nie jest łatwo zauważyć, nawet jeśli rośnie — ponieważ liście mogą ukryć kwiaty i rosną u podstawy łodyg.

 

Zobacz też:Jak uprawiać i pielęgnować jaskier?

Wystawianie:

Miejsce, w którym rośnie po prostu musi być w stanie pomieścić jej rozmiar w średnicy, która może stać się ponad 60 cm raz dojrzewania.

Zamiokulkas zamiolistny ogrod

 

Światło:

Niski do jasnego światła pośredniego, takie jak z północnej, wschodniej lub zachodniej okna. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego, które może spalić liście. Nie ma okien? Nie ma problemu. Zamiokulkas roślina rośnie również dobrze pod oświetleniem fluorescencyjnym.

 

 

Temperatura:

Wewnątrz, rosną w średnich temperaturach pokojowych od 15℃ do 21℃. Jeśli umieścić roślinę na zewnątrz w okresie letnim, należy przynieść go z powrotem do środka, jeśli temperatury spadną poniżej 10℃.

 

 

Wilgotność:

Średni poziom wilgotności w domu są w porządku, ale unikać umieszczania roślin w pobliżu klimatyzacji i ogrzewania otworów wentylacyjnych, które mogą wysuszyć powietrze i spowodować brązowienie liści.

 

 

Gleba:

Użyj dowolnego uniwersalnego mieszanki doniczkowej, że drenaż dobrze. Aby pomóc poprawić drenaż, można wymieszać trochę perlitu lub piasku do gleby.

 

 

Podlewanie:

Jednym z rzadkich sposobów, w jaki można zabić roślinę zamiokulkas jest nadmierne podlewanie. Podczas aktywnego sezonu wegetacyjnego wiosna do wczesnej jesieni, tylko woda co dwa tygodnie lub gdy górny cm, lub dwa z gleby są suche. Podlewaj rzadziej w miesiącach zimowych lub jeśli roślina rośnie w warunkach słabego oświetlenia.

Zamiokulkas zamiolistny uprawa

 

Nawożenie:

Ponieważ rośliny zamiokulkas mogą przechowywać składniki odżywcze w swoich korzeniach, nie potrzebują częstego nawożenia. Karmić co miesiąc lub tak w okresie wiosennym i letnim przy użyciu uniwersalnego nawozu do roślin domowych rozcieńczony do połowy zalecanej dawki. Nie należy nawozić zimą.

 

 

Jak rozmnażać roślinę zamiokulkas?

Rośliny zamiokulkas wyrastają z dużych, grubych kłączy, które przypominają ziemniaki. Kłącza te magazynują wodę, dlatego roślina dobrze radzi sobie podczas suszy i w miejscach, gdzie mieszkają zapominalscy właściciele.

 

Propagowanie zamiokulkas jest tak proste, jak oddzielenie tych kłączy i przesadzanie. Inną metodą jest pobranie szczepki z dwoma liśćmi i odrobiną łodygi. Zamiokulkas rośnie szybciej, gdy więcej kłączy lub większe kłącza są uprawiane razem.

Zobacz też:Pielęgnacja Judaszowca kanadyjskiego

 

Przesadzanie:

Ponieważ roślina zamiokulkas jest rośliną wolno rosnącą i nie przeszkadza jej życie w ciasnych pomieszczeniach, nie trzeba jej często przesadzać. Jeśli chcesz, aby roślina pozostała tej samej wielkości, przesadzaj ją co dwa lata lub tak, aby odświeżyć glebę i poprawić drenaż, umieszczając ją z powrotem w tym samym pojemniku po przycięciu zarośniętych korzeni i łodyg.

 

Jeśli chcesz, aby roślina urosła większa, umieść ją w nowej doniczce o 3 cm do 5 cm średnicy szerszej niż obecna. Ponieważ kłącza rośliny zamiokulkas rozprzestrzeniają się na boki, jej szerokość jest kontrolowana przez średnicę doniczki.

 

 

Przycinanie i kształtowanie:

Przycinanie rośliny zamiokulkas nie pobudzi nowego wzrostu, jak w przypadku większości innych roślin domowych, ale czasami jest to konieczne, aby poprawić kształt rośliny i usunąć żółknące lub uszkodzone liście.

 

Jeśli roślina jest przerośnięta, możesz usunąć całe łodygi, odcinając je u podstawy ostrym nożem lub nożyczkami. Pamiętaj o założeniu rękawiczek, aby uniknąć kontaktu ze skórą.

 

 

Rozwiązywanie problemów

 

Żółknące liście:

Zwykle oznaka nadmiernego podlewania, zwłaszcza jeśli łodygi stają się brązowe i mięsiste. Przycinamy uszkodzenia i czekamy, aż roślina wyschnie, zanim ponownie ją podlejemy. Konieczna może być także zmiana podłoża i przesadzenie rośliny, aby zapobiec gniciu korzeni.

 

 

Brązowe końcówki liści:

Prawdopodobnie z powodu niskiej wilgotności, podlewania lub ekspozycji na jasne światło słoneczne. Przenieś roślinę w miejsce, które otrzymuje pośrednie światło, a jeśli powietrze jest suche, zamgławiaj liście od czasu do czasu.

Zobacz też:Gdzie uprawiać Jaśminowiec wonny?

 

Roślina przechyla się na jedną stronę:

Nadmierne podlewanie jest najczęstszą przyczyną, powodując zamoknięte korzenie, które nie mogą już zapewnić dobrego wsparcia. Roślina może również poszukiwać więcej światła. Spróbuj przenieść ją bliżej okna lub uprawiaj pod lampami fluorescencyjnymi, lub Led.

 

 

Szkodniki:

Rośliny zamiokulkas są generalnie wolne od szkodników, ale mogą być sporadycznie niepokojone przez mączniaki, skalę, mszyce i przędziorki. Dobre zabiegi na pozbycie się tych owadów obejmują mycie liści mydłem owadobójczym.

 

 

Czy rośliny zamiokulkas są trujące?

Jest toksyczny, ale nie rakotwórczy wbrew popularnym mitom rozsianych w internecie. Nie jedz jej, trzymaj ją z dala od skubiących zwierząt domowych i zbyt ciekawskich dzieci, i zawsze myj ręce po obchodzeniu się z nią, aby uniknąć podrażnień skóry.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!