Zawilec japoński Pielęgnacja

Zawilec japoński, znany także jako naparstnica japońska, to wysoka, dostojna bylina, która wytwarza błyszczące liście i duże kwiaty w kształcie spodka w odcieniach od czystej bieli po kremowy róż, z zielonym guzikiem w środku.

 

Kwiaty pojawiają się przez całe lato i jesień, często aż do pierwszych przymrozków. Zawilce japońskie są łatwe w uprawie i przystosowują się do większości warunków. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o uprawie zawilca japońskiego lub kilku w swoim ogrodzie.

 

 

Zawilec japoński Pielęgnacja

Zawilec japońskie są bardzo wyrozumiałe dla każdego rodzaju gleby, o ile jest ona dobrze zdrenowana i pozostaje wilgotna. Nawozić wiosną kompostem i organicznym pokarmem roślinnym. Utrzymać rośliny ściółkowane z kory mulcz każdego sezonu, aby utrzymać wilgoć w glebie i utrzymać chwasty z dala. Zawilce japońskie osiągają wysokość 120 cm.

 

 

Jak uprawiać zawilce japońskie?

Chociaż możliwe jest zasadzenie nasion zawilca japońskiego, kiełkowanie jest nieregularne i powolne. Zawilce japońskie rosną w niemal każdej dobrze zdrenowanej glebie, ale najszczęśliwsze są w bogatej, luźnej ziemi.

 

W czasie sadzenia należy dodać do gleby trochę kompostu lub zgniłego obornika. Chociaż japońskie zawilce tolerują pełne światło słoneczne, doceniają lekko zacieniony obszar, w którym są chronione przed intensywnym popołudniowym ciepłem i słońcem — zwłaszcza w gorącym klimacie.

Zobacz też:Hippeastrum

 

Gdzie sadzić zawilce japońskie?

Dla najlepszych rezultatów sadzić w wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej glebie w lekkim cieniu. Zawilce japońskie rosną w większości rodzajów gleby, ale mają problemy z naprawdę wilgotnymi zimami.

 

Zawilec japoński uprawa

Jak sadzić zawilce japońskie?

Wykop obfity dół i dodaj trochę dobrze zgniłego obornika lub pleśni z liści. Dobrze podlej i rozłóż grubą ściółkę.

 

 

Rozmnażanie

Zawilce japońskie są najlepiej rozmnażane przez podział, a sadzonki korzeniowe pobiera się wczesną wiosną lub wczesną jesienią.

Jest możliwe, aby rozpocząć je z nasion, ale hybrydy nie będzie rosnąć wierny do rośliny macierzystej i są one znacznie wolniej rozwijać niż sadzonki.

  1. Aby podzielić istniejące kępy, należy użyć wideł ogrodowych do ostrożnego wykopania całego systemu korzeniowego, wykopując około sześciu centymetrów od głównej łodygi.
  2. Delikatnie usuń ziemię i ostrożnie rozplącz korzenie na dwie lub trzy mniejsze kępy, upewniając się, że każda kępa ma własne kłącze i co najmniej jedną zdolną do życia łodygę.
  3. Przycinamy kłącze blisko korony, pozostawiając dwa do trzech centymetrów nienaruszonego korzenia. Nie wyrzucaj przyciętych kawałków korzeni, ponieważ z nich także wyrosną nowe rośliny!
  4. Przesadź roślinę macierzystą i podziały, w odległości 60 cm od siebie.
  5. Potnij pozostałe części korzenia na kawałki o długości od dwóch do 7 cm.
  6. Ułóż sadzonki poziomo na tacy z wilgotną, ziarnistą ziemią startową i przykryj je 1,5 cm warstwą ziemi.
  7. Przykryj tacę przezroczystą plastikową pokrywą lub umieść ją w lekko zamkniętej plastikowej torbie, aby pomóc w utrzymaniu wilgoci. Umieść mieszkanie na słonecznym parapecie, a nowy wzrost pojawi się w ciągu kilku tygodni.
  8. Przesadź sadzonki do większych doniczek lub do ogrodu, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.
  9. Alternatywnie można pobrać rośliny doniczkowe lub gołe korzenie z lokalnej szkółki, lub z Internetu.

 

Zobacz też:Jeżyna Bezkolcowa pielęgnacja

Przycinanie

Rośliny te, gdy już się zadomowią, wymagają bardzo niewiele zabiegów pielęgnacyjnych.

Zbliżenie poziomego obrazu jasnoróżowych kwiatów zawilca japońskiego na tle o miękkiej ostrości.

Usuwanie obumarłych kwiatów nie jest konieczne, ponieważ nie pobudza kwitnienia, ale można je usunąć, aby uporządkować rośliny.

Jeśli jednak usuniecie kwiatostany, ominiecie atrakcyjne główki nasion, które dodają roślinom uroku zimą i stanowią popularne miejsce gniazdowania kolibrów i małych ptaków śpiewających — zawsze mile widzianych gości w ogrodzie!

 

Zawilec japoński

Zobacz też:Jak uprawiać roślinę Kocanki?

Zimowanie

Zawilce japońskie doceniają głęboką pokrywę śnieżną, która chroni ich korzenie przed niskimi temperaturami i wysuszającymi wiatrami. Jeśli zimą nie ma solidnej pokrywy śnieżnej, należy zastosować grubą, 10 cm ściółkę w celu ochrony przed zimnem.

Wczesną wiosną należy oczyścić rośliny, usuwając stare łodygi i liście, a następnie przyciąć je do wysokości od 5 cm do 10 cm nad poziomem gleby.

 

 

Usuń zimową ściółkę i lekko wygrab ziemię, usuwając wszelkie martwe lub rozkładające się elementy.

Jak wspomniano, rośliny rozprzestrzeniają się za pomocą podziemnych rozłogów, ale rzadko wymagają podziału, chyba że chcesz rozmnażać nowe rośliny.

Rośliny rosnące w pełnym słońcu mogą wymagać podziału co trzy do pięciu lat, natomiast te rosnące w miejscu pół cienistym można dzielić co osiem do dziesięciu lat.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!