Zawilec Uprawa

Zawilce mają nisko osadzone liście i kolorowe kwiaty. Te beztroskie rośliny, często nazywane kwiatami wiatropylnymi, są powszechnie spotykane w wielu ogrodach przydomowych.

 

Istnieje kilka rodzajów zawilców, zarówno odmian kwitnących wiosną, jak i tych kwitnących jesienią

 

Jak wygląda zawilec?

Kwiaty zawilców mają prosty, przypominający stokrotki kształt i klapowane liście.

 

Niektóre odmiany zawilców charakteryzują się podwójnymi kwiatami, podobnymi do falbaniastych, przerośniętych mam.

 

Rodzina Ranunculaceae, do której należy rodzaj zawilca, jest bardzo popularna w ogrodach kwiatowych.

 

Kiedy kwitną zawilce?

Zawilce zaczynają kwitnąć około trzech miesięcy po posadzeniu. Kwiaty sadzone jesienią zakwitają wczesną wiosną i kwitną nieprzerwanie przez osiem do dziesięciu tygodni.

Kwiaty sadzone późną zimą zakwitną w połowie wiosny i będą kwitły przez około sześć tygodni.

 

W wazonie Zawilce mają fantastyczną trwałość, często sięgającą 10 dni.

 

Czy Zawilce powracają co roku?

Ponieważ Zawilce są bylinami, odrastają z roku na rok, jeśli tylko odpowiednio się o nie dba, nawet gdy nie kwitną.

 

Czy zawilce lubią słońce, czy cień?

Zawilce dobrze rozwija się w lekkim cieniu, choć w chłodniejszych strefach może być uprawiany także w pełnym słońcu. Zawilce mogą być uprawiane w słońcu lub półcieniu, ale w chłodniejszych strefach najlepiej kwitną w pełnym słońcu.

Zobacz też:Malino jeżyna uprawa

Czy Zawilce są łatwe w uprawie?

Zawilce są bardzo łatwe w uprawie, pod warunkiem, że gleba nie jest zbyt mokra lub grząska. Zawilce są doskonałym dodatkiem do każdego ogrodu kwiatowego.

zawilec kwiat

Czy zawilce mogą rosnąć w doniczkach?

Posadź je płytko, w doniczce o odpowiedniej głębokości – mają dość głęboki system korzeniowy – umieszczając je pazurkami do góry, na głębokości około 5 cm i w odległości około 10 cm od siebie.

Podlej je dobrze przy sadzeniu, a następnie pozostaw, sprawdzając od czasu do czasu, czy ziemia nie jest sucha, ale nie przesadzaj z podlewaniem.

 

Jak szybko rosną Zawilce?

Naturalnie rosną dość szybko. Możesz bardzo dobrze mieć więcej niż jeden w ciągu roku.

 

Czy mogę hodować Zawilce w domu?

Chociaż zawilec cięto kwiatowy jest rzadko używany do hodowli w pomieszczeniach, zapewni wczesnowiosenny pokaz, jeśli będzie uprawiany w chłodnych, jasnych warunkach, w rzeczywistości lepiej nadaje się do ciepłej lub chłodnej szklarni niż do domu.

Najlepsza wielkość bulwy do 3-4 cm.

 

Kiedy sadzić Zawilce:

Zawilce a powinny być sadzone jesienią, w tym samym czasie co tulipany i żonkile. W strefach 7-10, zawilce można sadzić jesienią, aby uzyskać kwiaty następnej wiosny.

 

W chłodniejszych strefach zawilce  powinny być sadzone wczesną wiosną, aby zakwitły latem lub wczesną jesienią. Zawilce zielne mogą być sadzone wiosną, latem lub jesienią.

 

Głębokość i rozstawa Zawilce w ogródku:

Zawilce sadzić 5 cm głębokości i 7 – 10 cm od siebie na środku. Sadz Zawilce na 7 cm głębokie i 7 cm do 10 cm od siebie na środku.

 

Sadzić zawilce zielne tak, że są one na tej samej głębokości, jak były w doniczce.

Zobacz też:Kiedy przesadzać Piwonie

Opieka nad zawilcami Po Przekwitnięciu.

Większość Zawilców będzie kwitła przez trzy do czterech tygodni.

Po przekwitnięciu należy pozostawić liście, aby roślina mogła zgromadzić energię na przyszłoroczne kwiaty.

 

zawilec kwitnienie

Zawilce zimowanie i temperatura.

Zawilce są odporne na mróz w strefach 7-8, choć przyda im się warstwa izolacyjna z zimowej ściółki. Jeśli mieszkasz w chłodniejszej strefie uprawowej lub nie chcesz ryzykować utraty przez zimę, możesz wykopać je jesienią, gdy liście już obumrą.

 

Pozwól im dokładnie wyschnąć, a następnie włóż je do suchego mchu torfowego.

 

Przechowuj je oddzielnie, nie mieszaj z innymi roślinami cebulowymi w suchym, przewiewnym miejscu w temperaturze od 10°C do 15°C. Przesadzać wiosną.

 

Czy zawilce mogą być hodowane z nasion?

Rozmnażanie zawilców może być osiągnięte przez nasiona, cebulki, podział krzewu lub kłącza.

Zobacz też:Trzmielina

Jaki jest najlepszy sposób ukorzeniania się sadzonek?

  • Zidentyfikuj miejsce, w którym będziesz wycinać sadzonki z głównej rośliny.
  • Ostrożnie przytnij tuż pod węzłem za pomocą czystego, ostrego noża lub nożyczek.
  • Umieść sadzonkę w czystej szklance.
  • Wymieniaj wodę co 3-5 dni na świeżą wodę o temperaturze pokojowej.
  • Czekaj i obserwuj jak rosną korzenie!

 

Jak pobierać sadzonki Zawilca?

Sadzonki pobieraj wcześnie w ciągu dnia, kiedy łodygi roślin są pełne wody. Umieść sadzonki w plastikowej torbie, aby nie wyschły i jak najszybciej przesadź je do doniczki.

Pobierając sadzonkę, wybierz silny pęd boczny bez kwiatów i utnij kawałek o długości 5-10 cm, tnąc tuż poniżej złączenia liści.

 

Zwiastuny wiosny: Zawilec gajowy i zawilec żółty / Anemone nemorosa & Anemone ranunculoides

Czy Zawilce są odporne na mróz?

Zawilce wielkokwiatowe (A. coronaria) są odporne na mróz tylko do temperatury -18°C i często uprawia się je jako rośliny jednoroczne.

 

Czy zawilce rozprzestrzeniają się w ogrodzie?

Zawilce mogą szybko rozprzestrzeniać się przez podziemne rozłogi. W niektórych miejscach może to być pożądane, ale nie są one polecane do ogrodów wieloletnich.

Wszystkie zawilce są niesmaczne dla zwierzyny płowej i gryzoni.

 

Czy zawilce są inwazyjne?

Minusem jest to, że zawilce japońskie są bylinami, które mają rozłożysty pokrój. Wiele osób uznałoby je nawet za inwazyjne. Może minąć rok lub dwa, zanim zawilec japoński się zadomowi.

W sprzyjających warunkach zacznie się on rozprzestrzeniać za pomocą pełzających kłączy.

 

Co dobrze komponuje się z zawilcem?

Jeśli zawilec japońskie posadzone są w półcieniu, dobrze wyglądają w towarzystwie wysokich paproci i większych odmian host(funkii). Dobrze komponują się także z innymi późno kwitnącymi bylinami, takimi jak astry, rozchodniki i wysoka werbena bonariensis.

 

Czy zawilce to rośliny wieloletnie?

Zawilec to kwitnącą wiosną, niewysoka bylina o jaskrawych, przypominających stokrotki kwiatach.

zawilec

Nawożenie zawilca.

Przed sadzeniem ważne jest, aby przygotować grządki do uprawy. Dodajemy obfitą dawkę kompostu 5 do 7,5 cm i zbilansowanego nawozu organicznego i dokładnie mieszamy z glebą. Cebule sadzimy w odstępie 15 cm, w 5 rzędach na grządce.

Zobacz też:Kiedy sadzić Pelargonie

Co powoduje, że Zawilce nie kwitną?

Brak odpowiedniego światła jest kolejnym bardzo częstym powodem, że wiele rodzajów roślin nie kwitnie. Rośliny mogą rosnąć, ale nie kwitnąć w cieniu. Kwiaty lub pąki kwiatowe wysychają i odpadają, gdy roślinom chwilowo brakuje wilgoci.

Niewłaściwe przycinanie niektóre rośliny kwitną tylko na zeszłorocznym drewnie.

 

Jak zachęcić zawilce do kwitnienia?

  1. Używaj bogatej gleby. Gleba, która jest lekka i bogata w kompost lub obornik, dostarcza roślinom wielu składników odżywczych w sposób ciągły.
  2. Często usuwaj zaskrońce. Większość roślin rośnie lepiej i ma więcej kwiatów, jeśli ich zwiędłe i wyblakłe kwiaty są często zrywane.
  3. Nawożenie roślin.
  4. Zapewnij więcej słońca.
  5. Pielęgnuj korzenie.
  6. Zastosować ściółkę.
  7. Umiarkowanie podlewać.

 

Podlewanie Zawilca.

Podlewaj rośliny regularnie, gdy nie pada deszcz. Staraj się, aby gleba była lekko wilgotna. Podlewaj powoli, pozwalając, aby gleba wchłonęła jak najwięcej wody.

 

Niektóre odmiany mają specjalne potrzeby wodne, na przykład zawilec gajowy (A. nemorosa) obumiera w połowie lata i nie potrzebuje wody aż do odrostu jesienią.

 

Temperatura i wilgotność odpowiednia dla Zawilca.

Zalecana temperatura do uprawy Zawilców to 14℃ do 18℃ stopni w ciągu dnia i 5℃ do 10℃ stopni w nocy. Dla niektórych gatunków optymalna temperatura dla skutecznego inicjacji kwiatów może być niższa niż 12℃ stopni.

 

Uprawa Zawilca.

W zależności od miejsca zamieszkania i klimatu możesz posadzić ukwiały jesienią lub późną zimą/wczesną wiosną. Chociaż cebulki sadzone wiosną nie będą tak płodne jak te sadzone jesienią.

 

  • Na obszarach o łagodnych temperaturach zimowych strefa 6 i wyższa zawilce można sadzić jesienią i z powodzeniem zimować na zewnątrz przy minimalnej ochronie, takiej jak niski tunel lub mrozoodporna tkanina.
  • W chłodniejszych regionach, gdzie temperatury spadają poniżej zera przez dłuższy okres czasu, zawilce muszą być uprawiane w minimalnie ogrzewanych cieplarniach lub wstępnie rozrośnięte w pomieszczeniach i wysadzane pod koniec zimy/wczesną wiosną.
  • Rośliny można przenieść na zewnątrz, gdy minie groźba głębokiego mrozu; zwykle jest to około miesiąca przed ostatnim wiosennym przymrozkiem. Jeśli cebulki zostaną wystawione na działanie temperatury poniżej -7°C, zamarzną i ostatecznie zgniją po rozmrożeniu. Należy więc chronić je przed ekstremalnie niskimi temperaturami.
  • Po rozpakowaniu cebulki zawilców zauważysz, że przypominają one wyschnięte, brązowe żołędzie i prawdopodobnie nie tego się spodziewałeś. Nie martw się, te małe, dziwne stworzenia wyprodukują na wiosnę mnóstwo efektownych kwiatów.
  • Przed posadzeniem namocz cebulki przez 3 do 4 godzin w wodzie o temperaturze pokojowej, pozostawiając wodę lekko pod ciśnieniem, aby zapewnić im dostęp tlenu. W trakcie tego procesu woda będzie lekko podciekać, aby dostarczyć roślinom tlenu.
  • Po namoczeniu można je zasadzić bezpośrednio w ziemi lub wstępnie rozsadzić. Wstępne kiełkowanie przed posadzeniem zapewni roślinom lepszy start, a kwiaty pojawią się kilka tygodni wcześniej niż w przypadku roślin nieskiełkowanych.
  • W tym celu należy napełnić tacę z płaskim dnem do połowy wilgotną ziemią doniczkową. Wsyp namoczone cebulki do ziemi i przykryj je większą ilością ziemi, tak aby były całkowicie przykryte. Pozostaw tackę w chłodnym miejscu 4-10°C), w którym gryzonie nie będą mogły jej znaleźć, na 10-14 dni. Sprawdzaj stan cebulek co kilka dni, upewnij się, że ziemia jest wilgotna, ale nie mokra, i usuń wszystkie cebulki, na których widać oznaki gnicia lub pleśni.
  • W tym czasie pędy napęcznieją dwukrotnie i rozwiną małe korzonki. Gdy korzenie te osiągną długość od 0,3 do 1,5 cm, należy je wyciągnąć, aby sprawdzić, czy są zdrowe, a następnie posadzić w ziemi na głębokość od 5 do 7,5 cm spiczastym końcem w dół.
  • Przed sadzeniem ważne jest przygotowanie grządek do uprawy. Dodajemy obfitą dawkę kompostu od 5 cm do 7,5 cm i zbilansowanego nawozu organicznego i dokładnie mieszamy z glebą. Cebule sadzi się w odstępach 15 cm, w 5 rzędach na grządce.
  • Podczas chłodnych okresów, gdy temperatura spada poniżej zera, należy przykryć rośliny warstwą materiału chroniącego przed mrozem.
  • Zawilce zaczynają kwitnąć zwykle po trzech miesiącach od posadzenia. Kwiaty sadzone jesienią zakwitają wczesną wiosną i kwitną nieprzerwanie przez osiem do dziesięciu tygodni.
  • Kwiaty sadzone późną zimą zakwitną w połowie wiosny i będą kwitły przez około sześć tygodni.
    W wazonie zawilce mają fantastyczną trwałość, często sięgającą 10 dni.
  • Zbieraj je, gdy tylko kwiaty się otworzą, a do wody dodaj środek konserwujący, aby płatki pozostały olśniewająco kolorowe do samego końca.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!