Zielistek uprawa i pielęgnacja tych wspaniałych roślin

Zielistka jest uważana za jedną z najbardziej przystosowawczych roślin domowych i najłatwiejszych w uprawie. Roślina ta może rosnąć w szerokim zakresie warunków i cierpi na niewiele problemów, innych niż brązowe końcówki.

 

 

Sadzenie i przesadzanie Zielistka.

Gęsta i szybko rosnąca bryła korzeniowa Zielistka wymaga dużo miejsca, dlatego ta zielona roślina powinna być umieszczona w doniczce z odpowiednią ilością miejsca. Pomiędzy korzeniami rośliny a końcem doniczki powinna być 2-3 cm przestrzeń wypełniona ziemią.

 

Gdy tylko korzenie staną się widoczne, ponieważ przesuwają podłoże na powierzchni lub nawet uszkadzają doniczkę, należy jak najszybciej przesadzić do większej doniczki niezależnie od pory roku.

 

 

Zalewanie i zraszanie wodą Zielistka.

Zielistka należy regularnie i obficie polewać. Od wiosny do jesieni ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Należy jednak bezwzględnie unikać podmokłości. Dlatego roślinę najlepiej posadzić w doniczce, z której będzie mógł spływać nadmiar wody.

 

Należy go usunąć kilka minut po zalaniu. W swoich grubych korzeniach Zielistka potrafi magazynować wodę, dlatego przetrwa nawet krótkie okresy suszy.

 

Nie powinny one jednak trwać zbyt długo i nie powinny się powtarzać zbyt często. O tym, że Zielistka jest za mało zalana, można się szybko przekonać, gdy ma suche końcówki liści, plagę szkodników lub jasne, wyblakłe liście. Jednak brązowe końcówki mogą również wskazywać na bardzo niską wilgotność.

 

Wilgotność powinna wynosić od 50% do 70%. Jeśli wilgotność jest zbyt niska, należy regularnie spryskiwać roślinę wodą.

 

Zielistek kielkuje

Nawożenie Zielistka.

Ponieważ Zielistka jest rośliną mało wymagającą i może dobrze rosnąć przy mniejszym zaopatrzeniu w składniki odżywcze, można ją oszczędnie nawozić. W głównym okresie wzrostu, który trwa od marca do września, zaleca się co dwa do czterech tygodni wlać do gleby trochę nawozu płynnego.

 

Dokładna ilość nawozu zależy od zawartości składników pokarmowych w podłożu. Zielistka, które jest przesadzane co roku, nie potrzebuje żadnego nawozu. Jeśli wolisz pałeczki nawozowe, użyj jednej na wiosnę, a drugiej latem.

 

 

Rozmnażanie  Zielistka.

Przy odpowiedniej pielęgnacji Zielistka jest bardzo płodne i szybko się rozmnaża. Odbywa się to za pomocą następujących metod:

Zobacz też:Hiacynty: Sadzenie i pielęgnacja kwiatów hiacyntów

Kiełki

Ponieważ roślina pajęcza wytwarza wiele pędów, w ten sposób rośnie najszybciej. Małe rośliny-córki wyrastają z hermetycznych kwiatów po ich przekwitnięciu. Kwiaty rosną w małych pęczkach na zwisających, długich do 75 cm łodygach kwiatowych, dlatego z każdej gałęzi może wyrosnąć kilka odrostów.

 

Młode pędy wykształcają już pierwsze korzenie w powietrzu i swoim ciężarem przyciągają łodygi do ziemi. Małe odrosty wyrastają także na dzikich przedłużeniach.

 

 

Sadzenie kiełków

Kiełek można oddzielić od rośliny macierzystej, gdy tylko ma co najmniej pięć liści, które mają około pięciu centymetrów długości. Jeśli ma już korzenie, które mają co najmniej trzy centymetry długości, młodą roślinę można od razu posadzić w osobnej doniczce. W temperaturze pokojowej około 20°C kiełki będą szybko rosły.

 

Jeśli korzenie są krótsze, należy najpierw umieścić oddzielony kiełek w wodzie. Alternatywnie, gałązkę rośliny matecznej, na której wyrasta kiełek bez odcięcia, można umieścić w doniczce z ziemią do kwiatów. Gdy po kilku tygodniach roślina-córka wyrośnie, należy przeciąć gałązkę. Im częściej kiełki są oddzielane od rośliny macierzystej, tym bardziej stymulowany jest wzrost nowych roślin potomnych.

 

Zielistek

Nasiona

Zarówno w stanie dzikim jak i w kilku uprawnych odmianach Zielistka powstają małe owoce w kapsułkach, a w każdej z nich znajdują się trzy nasiona. Jeśli kapsułka zostanie otwarta, czarne nasiona spadną na ziemię. Ten sposób rozmnażania jest przeprowadzany głównie w profesjonalnych hodowlach roślin i rzadko w prywatnych gospodarstwach domowych.

 

 

Podział rośliny

Każdy, kto chce pomóc w rozmnażaniu, może po prostu podzielić większą roślinę na dwie lub więcej części i posadzić je pojedynczo. Metoda ta jest szczególnie przydatna, gdy roślina macierzysta jest zbyt duża.

 

 

Zimowanie Zielistka.

W temperaturze pokojowej Zielistka kwitnie przez cały rok. W zimie należy dać jej odpocząć i nie nawozić jej. Jeśli umieścicie ją w chłodnym miejscu, upewnijcie się, że temperatura wynosi co najmniej 10°C. Przy tak niskich temperaturach musi być przechowywana w temperaturze pokojowej.

 

Przy tak niskich temperaturach należy ją mniej polewać niż w głównym okresie wzrostu. Dopiero gdy powierzchnia gleby jest lekko przesuszona, roślina potrzebuje wody.

 

 

Czy Zielistka mogą być sadzone na zewnątrz?

Poza tym, że są szczęśliwymi, bezproblemowymi roślinami domowymi, twoje Zielistka mogą być wspaniałym dodatkiem do letniego ogrodu lub całoroczną rośliną okrywową, lub egzotyczną rośliną spożywczą, jeśli mieszkasz w bardzo umiarkowanym klimacie.

 

W idealnym otoczeniu rośliny będą rozwijać się i wysyłać biegaczy z ładnymi, w kształcie gwiazdy, małe białe kwiaty. Każdy z nich rozwinie się w sadzonkę, która zakorzeni się w ziemi otaczającej doniczkową roślinę macierzystą.

 

Kiedy wystarczająca liczba zakorzeni się, można wyciąć je luźno i zwrócić roślinę macierzystą do domu, patio lub biura.

 

Zobacz też:Syngonium

Choroby Zielistka.

Ponieważ roślina Zielistka jest odporna i łatwa w utrzymaniu, choroby występują rzadko. Zaschnięte liście często wskazują na zastoiny wodne, które należy jak najszybciej usunąć poprzez spuszczenie nadmiaru wody. Jeśli podsiąk wody utrzymuje się, roślina może zostać zaatakowana przez bakterie, które powodują silną bakteryjną mokrą zgniliznę.

 

Bakterie te szybko się rozprzestrzeniają i trudno je zwalczyć. Dlatego porażone rośliny należy wyrzucić i nie dopuszczać do kontaktu ze zdrowymi.

 

 

Zielistka nie kwitnie?

Rośliny te lubią być lekko zakorzenione i najlepiej kwitną i wytwarzają sadzonki, gdy są uprawiane w małym pojemniku. Nie należy też przesadzać z nawozem — zbyt duża dawka spowoduje, że roślina wypuści dużo liści, ale nie wytworzy kwiatów i sadzonek.

 

 

Brązowe końcówki liści Zielistka?

Często widoczne na tej roślinie są spowodowane przez fluor, często obecny w wodzie z kranu. Użyj wody destylowanej, deszczówki lub pozwól wodzie z kranu usiąść na noc, aby chemikalia w wodzie się rozproszyły. Obcinaj nożyczkami brązowe końcówki liści, aby zachować schludny wygląd rośliny.

 

 

Szkodniki Zielistka.

Przędziorki są dużym problemem dla tej rośliny. Atakują one, gdy powietrze jest ciepłe i suche. Aby się ich pozbyć, użyj mydła owadobójczego lub oleju ogrodniczego. Powtarzaj czynność co 3-4 dni, aż przestaną atakować rośliny. Może być konieczne powtórzenie do trzech razy dla pełnego leczenia. Muchówki są znane z tego, że podskubują brzegi liści. Zastosuj mydło owadobójcze. Przycinaj liście przy glebie, które pokazują to uszkodzenie.

 

Mszyce mogą żywić się sokiem i szybko zniszczyć roślinę, jeśli pozostawi się je bez kontroli. Często pojawiają się w szczelinach rośliny, więc upewnij się, że dokładnie sprawdzasz roślinę pod kątem oznak obecności mszyc. Aby zwalczyć plagę mszyc, najpierw należy agresywnie spłukać roślinę wodą. Następnie potraktuj roślinę wacikami z alkoholem, aby zabić resztę mszyc.

 

Zobacz też:Ubiorek Wiecznie Zielony Uprawa

Zielistka w magiczny sposób przyciąga koty.

Zwierzęta nie są szkodnikami w klasycznym sensie, ale są bardzo chętne do długich liści. Ślady po ugryzieniach nie są tak piękne. Również spożywanie liści może zaszkodzić kotom, ponieważ roślina zbiera zanieczyszczenia z powietrza, a nawóz gromadzi się w liściach.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!