Żonkil Pielęgnacja

Żonkil są doskonałym ucieleśnieniem znanego powiedzenia zbierzesz to, co zasiejesz. Aby móc cieszyć się ich biało-żółtymi kwiatami zimą, musisz zaplanować to z wyprzedzeniem.

 

Cebulki sadzimy późnym latem lub jesienią, gdy temperatura gleby zaczyna się obniżać. Preferują one stanowiska słoneczne i dobrze przepuszczalną glebę. Aby zapewnić cebulkom lepszy start, przed posadzeniem wymieszajcie z glebą kompost i nawóz do cebulek.

 

 

Żonkil Pielęgnacja

Miejsce powinno otrzymywać co najmniej sześć godzin bezpośredniego słońca dziennie przez cały wiosenny sezon kwitnienia. Podczas kwitnienia kwiaty są zazwyczaj skierowane w stronę słońca, dlatego należy upewnić się, że cień znajduje się z tyłu stanowiska, aby uzyskać kwiaty skierowane do przodu.

 

 

Miejsce sadzenia

Żonkil rosną w miejscach całkowicie nasłonecznionych, które otrzymują co najmniej sześć godzin bezpośredniego światła słonecznego podczas wiosennego okresu wzrostu.

 

Zonkil kwiaty

Gleba

Potrzebują dobrze zdrenowanej gleby, bogatej w substancje organiczne. Rozsypanie 5 cm kompostu na grządce ogrodowej, a następnie zastosowanie kilka kg superfosfatu lub nawozu wspomagającego wzrost cebul na 15 m kwadratowych poprawia jakość gleby i zapewnia odpowiednie odżywienie. Rozmieść kompost i nawóz w górnej warstwie gleby o grubości od 15 cm do 20 cm, aby składniki odżywcze były dostępne dla cebulek i korzeni.

 

Zobacz też:Pielęgnacja i utrzymanie Bakopy

Jak sadzić żonkile?

Wybierajcie cebulki żonkili wysokiej jakości, które nie zostały wysuszone. Im większa cebulka, tym lepiej.

Sadzić z wierzchołkiem lub spiczastym końcem w górę na głębokość 2-3 razy większą niż wysokość cebulki. Na przykład wierzchołek 5 cm cebulki ma głębokość co najmniej 10 cm mierząc od dołu cebulki, natomiast cebulka o długości 7 cm powinna być posadzona na głębokość 13 cm.

Żonkile będą tolerować pewne stłoczenie, ale wolą być rozmieszczone około 7 cm do 15 cm od siebie.

 

 

Podczas sadzenia warto posypać dołek niewielką ilością nawozu do cebulek. Dowiedz się więcej o przygotowaniu gleby do sadzenia.

Tam, gdzie zimy są srogie, upewnijcie się, że cebulka jest przykryta przynajmniej 7 cm ziemi.

Nie ulegaj pokusie odkrywania roślin kwitnących wiosną, takich jak żonkile i tulipany. Można poluzować ściółkę, ale pędy i tak skorzystają na ochronie przed zimnymi, wysuszającymi wiatrami wczesną wiosną.

Żonkile zawierają kwas szczawiowy — substancję, która sprawia, że są niesmaczne dla większości szkodników gryzoni. Jeśli jednak twoje żonkile są kłopotliwe, rozważ dodanie do każdego otworu w sadzonce ostrych kawałków muszli lub granulowanego środka odstraszającego gryzonie.

 

Zonkil

Światło i temperatura

Pełne słońce jest idealne dla kwiatów narcyzów. Niektóre odmiany tolerują półcień, tak długo jak dostają co najmniej 6 godzin słońca dziennie.

Podczas gdy niskie temperatury nie zabijają cebulek, temperatury poniżej zera mogą uszkodzić roślinę. Jeśli masz fałszywą wiosnę warunek, który powoduje, że rośliny zaczynają rosnąć wcześnie, należy zachować ostrożność. Nagły zastój zimna może spowodować uszkodzenie delikatnych pąków lub kwiatów.

 

 

Ochrona przed tymi chłodami jest tak prosta, jak zainstalowanie zimnej ramy. Jeśli nie masz zimnej ramy, umieść w grządce kilka palików wyższych niż rośliny. Nad palikami należy rozłożyć plastikowe lub stare prześcieradło, tak aby nie dotykało roślin. Pomoże to utrzymać ciepło podłoża.

Ściółkowanie u podstawy roślin również utrzymuje ciepło podłoża. Dodatkową zaletą jest ochrona cebulek przed ekstremalnie zimnymi warunkami. To może być prawdziwy plus, jeśli mieszkacie na terenach, gdzie zimy są bardzo mroźne.

Zobacz też:Tawuła japońska uprawa

 

Woda i wilgotność

Podlewanie żonkili powinno być łatwe. Ale dla wielu wydaje się to trochę zagmatwane. Uczyńmy to super prostym!

Kiedy wasze cebulki narcyzów są sadzone po raz pierwszy, podlewajcie je głęboko. Dzięki temu gleba wokół cebulek jest wilgotna, ale nie mokra. Utrzymujcie ją w stanie wilgotnym.

 

 

Gdy rośliny zaczną wypuszczać liście i pąki, zwiększcie częstotliwość podlewania. W tym momencie powinniście dostarczać około jednego 3 cm wody tygodniowo. To powinna być wystarczająca ilość wilgoci dla twoich rosnących roślin.

Podlewaj kwiaty narcyzów tylko rano, ponieważ pozwala to roślinom wypić ich zapasy na początku dnia. Dodatkowa wilgoć, którą utrzymują, wypełni ściany komórkowe rośliny. To zapewnia dodatkową warstwę ochrony przed nagłym zamarznięciem.

 

 

Nadmiar Wody

Dla kwiatów narcyzów drenaż jest kluczowy. Nadmiar wody zalegający wokół cebulek może powodować warunki gnilne.

Aby tego uniknąć, przygotuj swoje łóżka, rozluźniając glebę do głębokości co najmniej 30 cm. Pracuj w wysokiej jakości kompost, a jeśli chcesz, możesz dodać inne rozluźniacie gleby. Dobrze odwadniające mieszanka gleby doniczkowej będzie również działać.

 

 

Twoja gleba powinna być w stanie utrzymać wilgoć, ale odprowadzać nadmiar szybko. Można stosować zarówno gleby gliniaste, jak i piaszczyste, ale najłatwiej jest mieć glebę luźniejszą.

Zakres pH gleby powinien wynosić między 6,0 a 7,0. Narcyz lubi glebę o odczynie nieco bardziej kwaśnym. Jeśli gleba ma tendencję do zasadowego odczynu, może być konieczne dodanie siarki do gleby lub innego środka zakwaszającego. Pamiętaj, aby wykonać test gleby przed zmianą!

 

Zobacz też:Aechmea Pielęgnacja

Nawóz

Nawóz o niskiej zawartości azotu jest najlepszy dla kwiatów narcyzów. Chociaż wysoki azot może promować żywy wzrost liści, nie jest to konieczne. Te rośliny potrzebują dodatkowego fosforu i potasu, aby zbudować piękne kwiaty.

 

Najlepiej jest zastosować nawóz, gdy zaczynają się pojawiać wierzchołki liści. Możesz zastosować nawożenie pogłówne w przypadku starszych roślin lub rozsypać niewielką ilość nawozu na pierwszym centymetrze gleby w przypadku nowszych roślin.

 

 

Rozmnażanie

Rozmnażanie żonkili można przeprowadzić na dwa sposoby: przez nasiona lub podział cebulki.

Kiedy żonkile kwitną, zapłodnione kwiaty wydają nasiona. Może to potrwać do pięciu lat, aby te nasiona zaczęły kwitnąć po zasadzeniu. Nie trzeba dodawać, że może to być bardzo długi i powolny proces.

 

 

Podział cebulek jest znacznie bardziej powszechny. Młode cebulki produkują klony swoich roślin macierzystych, więc jest to również o wiele niezawodne niż nasiona. Zapylenie krzyżowe nasion może jednak stworzyć interesujące hybrydy!

 

 

Szkodniki i choroby

Żonkile są odporne zarówno na jelenie, jak i gryzonie, ponieważ zwierzęta te nie lubią smaku cebulek z rodziny narcyzowatych.

Żonkile mogą być również toksyczne dla zwierząt domowych, dlatego należy uważać, aby zwierzęta ich nie zjadały.

Do najczęstszych problemów należą: duża mucha narcyzowa, roztocze łuskowate, mątwik narcyzowy, ślimaki, zgnilizna podstawy narcyza i inne infekcje grzybicze oraz wirusy.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!